Ücretsiz Radyo Web Sitesi Oluşturma

Bu içerikte tamamen ücretsiz radyo web sitesi oluşturma adımlarını anlattım. Oluşturduğunuz web sitesini program aracılığı ile bağlantı yaparak radyo yayınızı yapabilir hale geleceksiniz.

 • caster.fm web sitesini açalım. Web sitesi üzerinde ki menülerden Free Plan > Register yolunu izleyelim.
 • Burada radyo web sitemizin adresini, admin kontrol panel bilgisini başta olmak üzere gerekli alanların tamamını doldurmamız gerekiyor.
  • Username/Subdomain bölümünde yazacak olduğumuz isim hem admin panel kullanıcı adı hemde web sitenin adresi olarak belirlenecektir.
  • Panel Password ve Broadcast password alanlarında ki şifre benzerlik olmamalıdır. Ayrıca Panel alanında ki belirlediğiniz şifre giriş şifreniz olup, Broadcast Password ise yayın yapacak olduğumuz programda bağlantı yaparken kullanacağımız şifredir.
  • Tüm ilgili alanları doldurduktan sonra Sign-up ile kayıt olma işlemlerimizi tamamlayıp, tanımladığınız mail adresinize gelen doğrulama onay mailini mutlaka onaylamanız gerekmektedir.
 • Kayıt olma işlemlerinin ardından panelimize giriş yapalım.
 • Kontrol panelimize giriş yaptıktan sonra default olarak Server kapalı konumda olacaktır. Yayını başlatmak için Start Server butonuna tıklamanız ve açılan sayfa da onaylama için resim doğrulamasını yapmanız gerekir.
 • Server start yaparak ONLINE durumuna gelmiş bulunmaktayız. Server sekmesi altında bağlantı bilgileri yer almaktadır. Burada ki sayfa açık bırakıp yeni sekme açın ve internet üzerinden SAM Broadcaster isimli programı bilgisayarınıza indirin.
 • SAM Broadcaster programının kurulumu ardından açınız. Belirtilen şekilde üst sekmeden B bölümüne, ardından Encoders alanına geliniz. Burada ki + iconuna tıklayıp caster.fm üzerinde ki panelimize connect olacağız.
 • Açılan ilk pencere de Plugin seçiminden MP3 seçilmeli ve devam edilmelidir. Daha sonrasın da Server Details sekmesi bölümü altından, IceCast > IceCast2 seçilmelidir. İlgili doldurulması gereken alanların bilgisi, açık bıraktığımız caster.fm de ki kontrol panelimizin sekmesinde yer alan server bilgileri tanımlanmalıdır. Tüm işlemlerin ardından OK diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Encoders bölümüne eklediğimiz bağlantı görülmektedir. SAM Broadcaster programı üzerinden caster.fm’de ki server’a bağlantı yapabilmek için Start butonuna basılmalıdır. Basıldıktan sonra server’a loggin in isteği gönderip başarılı şekilde connect olmalıdır.
 • Server connect olduktan sonra A sekmesine gelerek, Queue bölümüne müzik eklemeniz ve Play butonu ile çalmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz radyo web sitesi oluşturma da tüm süreç bu şekildedir. Müzik çalmaya başladıktan sonra caster.fm de oluşturduğumuz web sitesine (username.caster.fm) giderek müziğinizi dinleyebilirsiniz. SAM Broadcaster detaylı bir radyo programı olarak belirtebilirim. Artık zaman ile programı kullanarak ses ayarlarınızı yada farklı ayarları düzenleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: cPanel Nedir? Neler Sunar?

Posted in Hosting
Write a comment