cPanel Nedir? Neler Sunar?

cPanel, linux tabanlı hosting sunucular üzerinde kurulu lisanlı bir şekilde çalışan web site yönetim panel aracıdır. Web sitenizi yönetilmesi konusunda sizlere kolaylık sağlayan bu panel sayesinde, yönetimi sağlamış olacaksınız.

cPanel, herhangi bir şirket tarafından almış olduğunuz linux tabanlı hosting paketleriniz içinde sizlere kullanım olarak sunulacaktır. Burada sizlere mail adresinize yönetim panel bilgileri ve çeşitli giriş bilgileri için hesap detayları içeren bir mail alacaksınız.

cPanel’e Erişim Nasıl Sağlanır?

İki farklı türde erişim sağlayabilmektesiniz. Bunlardan adım adım bahsedecek olur isek;

Web sitenizde SSL protokolü var ise https şeklinde eğer yok ise http şeklinde bağlantı adresinizi belirleyeceksiniz. Örnek olarak ise, http://alanadinizx.com/cpanel şeklinde erişim sağlayabilirsiniz.

Bir diğer erişim yolu ise, port numarasını kullanarak bağlanma şeklidir. Yine aynı şekilde SSL protokolüne dikkat ederek, http://alanadinizx.com:2082 şeklinde erşim sağlayabilirsiniz. Burada 2.yol eirşim seçeneğinde dikkat edilmesi gereken bir husus mevcuttur. Bu da almış olduğunuz hizmet eğer reseller veya WHM üzerinden bağlantı kurmak istiyorsanız 2086 port numarası kullanmanız gerekmektedir.

Belirtilen port numaraları dışında yaygın olarak kullanılmayan portlar yer alabilir. Bununla ilgili detay almak için sağlayacınıza ulaşmanız faydalı olacaktır.

cPanel Bizlere Neler Sağlar?

cPanel yönetimi üzerinde 10 farklı kategoride sizlere yönetim imkanı sağlar. Bunlara değinmek gerekir ise;

 • E-mail hesap oluşturma, veya hesap ayarları ilişkin ayarlamalar.
 • Dosya yönetici bölümü sayesinde, web sitenize ait dosya yükleme yapabilir yedekleme sistemi kurabilirsiniz.
 • Veritabanı bölümünde ise, yeni veritabanı oluşturabilir, yönetebilir yada kaldırabilmenizi sağlayan seçenekler yer almaktadır.
 • Domain alanında, web sitenizin alan adını ekleyebilir, alan adınıza ait alt domainler oluşturulabilir yada dns ayarlamaları gerçekleştirebilirsiniz.
 • Metrics içerisinde web sitenize ait trafik kullanımızı, ziyaretçi bilgisi veya siteniz üzerinde oluşan hataları gösteren önemli bir alandır.
 • Security alanında web sitenizin güvenliğini sağlayacak araçlar yer almaktadır.
 • Advanced bölümünde ileri seviye kullanıcılar için yer alan bölümdür. Terminal bağlantısı, virüs kontrolü, cron işleri gibi araçlar yer almaktadır.
 • Software üzerinde ileri seviye kullanıcı değilseniz kullanmanız gerektirecek durum yoktur. PHP ve Perl ile ilgili alandır.
 • Preferences içerisinde cPanel ayarlarınızı bulunduran kısımdır. Tercih dili, hesap ayarları gibi bölümler içerir.
 • Applications tarafında size sunulan uygulamalar kurma ve yapılandırma üzerine bir bölümdür.

cPanel Canlı Arayüzünü Görmek İstiyorum ?

Bu kadar anlatıma karşılık cPanel ile yapabileceklerinizi canlı bir şekilde gözlemlemek isteyebilirsiziniz. Bu noktada sizlere cPanel canlı demoya ulaşmanız için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Posted in Yönetim PaneliTags:
1 Comment
 • Hi, this is a comment.
  To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
  Commenter avatars come from Gravatar.

  1:43 pm Temmuz 9, 2021 Yanıtla
Write a comment